7. Striedače#
Striedače sú meniče, ktoré menia jednosmerné (DC) veličiny (napätie a prúd) na striedavé (AC) veličiny [EM20, MUR03]. Vhodným spôsobom pripájajú záťaž ku DC zdroju tak, aby bola zabezpečená lternácia (striedanie) napätia na záťaži.
Princíp činnosti striedača je zjednodušene zobrazený na Obr. 7.1. Odpovedajúci priebeh napätia na zátaži \(Z\) je zjednodušene zobrazený na Obr. 7.2.
V prvom intervale spínania sú zopnuté spínače \(SW_1\) a \(SW_4\), spínače \(SW_2\) a \(SW_3\) sú rozopnuté. Na záťaži \(Z\) je v tomto čase kladná hodnota vstupného napätia \(U_{dc}\). V druhom intervale sú zopnuté spínače \(SW_2\) a \(SW_3\), spínače \(SW_1\) a \(SW_4\) sú rozopnuté. Na záťaži \(Z\) je v tomto čase záporná hodnota vstupného napätia \(-U_{dc}\).
7.1. Rozdelenie striedačov#
Striedače môžeme rozdeliť do viacerých kategórií:
podľa počtu fáz: jednofázové, trojfázové, viacfázové,
podľa topológie: striedače s vyvedeným stredom výstupného transformátora, polomostové zapojenie (s kapacitným deličom), mostové zapojenie,
podľa charakteru DC medziobvodu: napäťový, prúdový,
podľa použitých spínačov: tranzistorové (MOSFET, IGBT - väčšina napäťových meničov), tyristorové (väčšina prúdových meničov, vysoké výkony, nízke spínacie frekvencie)
podľa aplikácie: pre pohony, pre zdroje (fotovoltické, …), špeciálne.