7.5.2. Prúdovo riadená PWM (CC-PWM)#

Ide v podstate o hysterézne riadenie prúdu so spätnou väzbou. Princíp činnosti je zobrazený na Obr. 7.15. Skutočná hodnota prúdu \(i_L\) je neustále porovnávaná s referenčným harmonickým signálom žiadaného prúdu \(i_{ref}\) s požadovanou amplitúdou \(I_m\) a frekvencii \(f\), resp. s jeho požadovaným hysteréznym pásmom.

\[ \begin{align} \label{eqn:iref} i_{ref} = I_m \sin (2\pi f \, t). \end{align} \]

Ak skutočný prúd prekročí hornú hranicu hysterézneho pásma zmení sa polarita napätia na záťaži a skutočný prúd \(i_L\) začne klesať. Ak potom prekročí spodnú hranicu, znova sa zmení polarita napätia na záťaži a prúd \(i_L\) znova stúpa. Takto prúd v záťaži \(i_L\) nasleduje žiadaný referenčný prúd \(i_{ref}\) v hraniciach hysterézneho pásma prepínaním spínačov a tým pádom je zabezpečená aj zmena polarity napätia na záťaži. Zo striedača sa v podstate stane zdroj prúdu.

Napätie na záťaži, pri hysteréznom riadení prúdu pomocou PWM, môže byť opísané nasledujúcou funkciou

\[\begin{split} \begin{align} \label{eqn:hys} u(t) = \left\{ \begin{array}{ll} \dfrac{U_{dc}}{2} & \quad i_L < i_{ref} - \dfrac{H_b}{2}, \\[0.5cm] -\dfrac{U_{dc}}{2} & \quad i_L > i_{ref} + \dfrac{H_b}{2}, \end{array} \right. \end{align} \end{split}\]

kde \(H_b\) je šírka hysterézneho pásma.

../../../_images/cc_pwm.png

Obr. 7.15 Princíp generovania prúdovo riadenej PWM.#

Tento typ hysterézneho riadenia prúdu je veľmi populárny vďaka jednoduchej implementácii, rýchlej prechodovej odozve a priamemu limitovaniu prúdových špičiek. Sú tu však aj určité nevýhody. Frekvencia PWM nie je konštantná (mení sa v závislosti od šírky hysterézneho pásma), čo má za následok neoptimálne harmonické skreslenie prúdu na záťaži (pri veľmi úzkom hysteréznom pásme nastáva veľmi častá zmena polarity - vysoká spínacia frekvencia, a teda aj vysoké spínacie straty).

7.5.2.1. Matlab/Octave kód#

Online simulácia

Spustiť simuláciu

../../../_images/plot_hyst.png

Obr. 7.16 Princíp generovania prúdovo riadenej PWM.#