6.4. DC/DC menič SEPIC#

DC/DC menič SEPIC patrí do skupiny jednosmerných meničov využívajúcich pre svoju činnosť štyri zásobníky elektrickej energie. Nakoľko v niektorých aplikáciách môže kolísať jednosmerné vstupné napätie zdroja, je potrebné pre záťaž, aby napájacie napätie malo konštantnú hodnotu. Preto je potrebné použiť menič, ktorý dokáže znižovať aj zvyšovať napätie, a tým vytvoriť na výstupe konštantné napätie pre napájanie ďalších funkčných blokov zariadenia. Vyššie uvedený invertujúci menič (buck-boost) mal tu nevýhodu, že menil polaritu vstupného napätia. Tento nedostatok odstraňuje menič typu SEPIC (single-ended primary inductance converter), Obr. 6.22.

../../../_images/sepic.png

Obr. 6.22 Menič SEPIC.#

Princíp činnosti meniča, s použitím náhrady v podobe dvoch spínačov, je zobrazený na Obr. 6.23.

Ak je zopnutý spínač \(SW_1\) (tranzistor \(Q\) zopnutý), spínač \(SW_2\) je rozopnutý (dióda \(D\) v závernom smere), energia zo vstupu sa akumuluje v cievke \(L_1\) a súčasne kondenzátor \(C_1\) nabíja energiou cievky \(L_2\). Energia do záťaže \(R\) je dodávaná z kondenzátora \(C_2\).

Ak je spínač \(SW_1\) rozopnutý (tranzistor \(Q\) rozopnutý), spínač \(SW_2\) je zopnutý (dióda \(D\) v priepustnom smere), energia zo vstupu a cievky \(L_1\) prúdi do kondenzátora \(C_1\) a cez \(SW_2\) \((D)\) do kondenzátora \(C_2\) a záťaže a rovnako ako energia z cievky \(L_2\) prúdi cez \(SW_2\) \((D)\) do kondenzátora \(C_2\) a záťaže, čím získame výstupné napätie s menším zvlnením.

../../../_images/sepic_sw.png

Obr. 6.23 Principiálna schéma na vysvetlenie princípu činnosti meniča SEPIC s dvomi spínačmi.#

Prevodová charakteristika medzi vstupným a výstupný napätím ideálneho meniča SEPIC je zobrazená na Obr. 6.24.

Hodnota výstupného napätia je daná nasledujúcim vzťahom

(6.26)#\[ \begin{align} \label{eqn:uout_sepic} u_{out} = \dfrac{D}{1-D} \, u_{in}, \end{align} \]

kde \(u_{in}\) je vstupné napätie, \(u_{out}\) je výstupné napätie a \(D\) je pomerná šírka zopnutia (strieda) PWM signálu spínača.

../../../_images/sepic_conversion.png

Obr. 6.24 Prevodová charakteristika medzi vstupným a výstupný napätím ideálneho meniča SEPIC.#

Ako je vidieť z grafu, najvyššie napätie aké môžeme dostať teoreticky u ideálneho meniča na výstupe je nekonečne voltov, najnižšie \(0\) voltov, v skutočnosti pri reálnom meniči to tak samozrejme nie je v dôsledku strát meniča.

Tento obvod obsahuje štyri akumulátory energie (\(L_1\), \(L_2\), \(C_1\), \(C_2\)), tým pádom máme štyri stavové premenné, a preto potrebujeme pre simuláciu tohto obvodu vyjadriť štyri diferenciálne rovnice prvého rádu.

6.4.1. Matlab/Octave kód#

Online simulácia

Spustiť simuláciu

../../../_images/plot_sepic.png

Obr. 6.25 Priebehy elektrických veličín meniča SEPIC.#

6.4.2. Zadanie#

Vykonajte analýzu a simuláciu galvanicky neizolovanej topológie meniča typu SEPIC so statickými stratami, podľa Obr. 6.26. Výstupné napätia sú udávané pre ideálny menič.

Parametre simulácie sú \(u_{in} = 15\,\)V, \(u_{out} = 30\) a \(u_{out} = 5\) V, \(R = 20 \,\Omega\), \(L_1 = 200 \,\mu\)H, \(L_2 = 200 \,\mu\)H, \(C_1 = 47 \,\mu\)H, \(C_2 = 47 \,\mu\)F, \(dt = h = 0.1 \, \mu\)s, \(r_{L1} = 0.2\,\Omega\), \(r_{L2} = 0.2\,\Omega\), frekvencia spínania \(f = 20\) kHz, skoková zmena záťaže na \(R = 5 \,\Omega\) v čase \(t = 15\) ms, celkový čas simulácie 30 ms.

../../../_images/sepic_2.png

Obr. 6.26 Menič SEPIC so statickými stratami.#

Postup riešenia: Analyzujte menič, získajte jeho diferenciálne rovnice a jeho zápis v maticovom tvare. Odvoďte hodnotu \(D\) analyticky z prevodových charakteristík ideálnych meničov \(M(D) =u_{out}/u_{in}\) a túto hodnotu používajte pri simulácii. Simulácia meničov pomocou nepriamej Eulerovej metódy v maticovom tvare v prostredí Matlab. Zobrazte priebehy napätí a prúdov všetkých stavových veličín a priebehy napätia a prúdu na záťaži \(R\). Simuláciu vykonajte pre ideálne meniče a meniče so stratami, porovnajte ich výsledky (ideálny/reálny). U meničov, ktoré dokážu napätie zvyšovať aj znižovať, vykonajte simuláciu, zobrazenie priebehov a ich porovnanie, pre dve rôzne hodnoty výstupného napätia podľa zadania. Svoje zistenia a výsledky opíšte v závere.