6.1. Znižovací DC/DC menič (Buck)#
Znižovací menič (Buck), Obr. 6.1, patrí do kategórie spínaných meničov. Ako už vyplýva z jeho názvu, je schopný vytvoriť na jeho výstupe nižšie napätie ako je na vstupe. Výhodou tohto typu spínaného zdroja v porovnaní s lineárnymi zdrojmi je oveľa vyššia účinnosť, a tým pádom oveľa menšie straty v podobe tepla, čo nám konštrukčne umožňuje vytvoriť spínané zdroje menších rozmerov a vyšších výkonov ako u lineárnych zdrojov.
Tranzistor Q a dióda D slúžia ako spínače. Tranzistor Q je spínaný napätím \(u_G\) privedeným na Gate s impulznou šírkovou moduláciou (PWM) o frekvencii \(f\). Vždy je súčasne otvorený len jeden spínač, tranzistor alebo dióda. Ak je zopnutý tranzistor, dióda je polarizovaná v záverom smere. Ak je tranzistor rozopnutý, dióda je polarizovaná v priepustnom smere, uvažujeme ideálne spínacie prvky. Pre korektnú činnosť meniča je potrebné analyzovať všetky intervaly činnosti meniča.
Hodnota výstupného napätia je daná nasledujúcim vzťahom
kde \(u_{in}\) je vstupné napätie, \(u_{out}\) je výstupné napätie a \(D\) je pomerná širka zopnutia (strieda) tranzistora Q. Prevodová charakteristika je zobrazená na obrázku Obr. 6.2.
Šírkovú impulznú moduláciu potrebnú na ovládanie spínaného meniča môžeme vytvoriť porovnávaním vysokofrekvenčného trojuholníkového (pílového) priebehu s referenčnou hodnotou, ktorá predstavuje hodnotu pomernej šírky zopnutia \(D\) (hodnota 0 až 1), Obr. 6.3.
Hodnota pomernej šírky zopnutia je daná ako
kde \(t_{on}\) čas trvania zopnutia tranzistora \(Q\) a \(T\) je perióda spínania.
6.1.1. Analýza princípu činnosti znižovacieho meniča#
Princíp činnosti znižovacieho DC/DC meniča Buck je zjednodušene rozdelený do dvoch intervalov činnosti.
6.1.1.1. Prvý interval činnosti - aktívny interval#
V tomto aktívnom intervale činnosti je tranzistor zopnutý a dióda je polarizovaná v závernom smere. Energia zo vstupného zdroja sa akumuluje do indukčnosti \(L\) a kondenzátora \(C\) a zároveň je dodávaná do záťaže \(R\). Výsledná topológia je zobrazená na Obr. 6.4.
Najprv použijeme druhý Kirchhoffov zákon na získanie prvej diferenciálnej rovnice
Ďalej použijeme prvý Kirchhoffov zákon na získanie druhej diferenciálnej rovnice
6.1.1.2. Druhý interval činnosti#
V druhom intervale činnosti je tranzistor vypnutý (obvod je odpojený od zdroja napätia) a dióda je vodivá - je polarizovaná v priepustnom smere. Energia z cievky \(L\) a kondenzátora \(C\) je dodávaná do záťaže \(R\) cez diódu \(D\). Výsledná topológia je zobrazená na Obr. 6.5.
Rovnice získame rovnakým spôsobom ako v predchádzajúcom intervale činnosti.
Prvá rovnica bude podobná, nebude však obsahovať vstupné napätie
Druhá rovnica bude rovnaká ako v prvom intervale činnosti
6.1.2. Stavový opis#
Získané diferenciálne rovnice prevedieme do maticového stavu, čím získame kompletný spojitý matematický model znižovacieho meniča
Prvý interval činnosti
Druhý interval činnosti
6.1.3. Matlab/Octave#
Ukáž kód
% buck converter
clc
close all
clear all
% parametre obvodu
R = 10;
rL = 0.1;
L = 500e-6;
C = 47e-6;
% frekvencia spinania
fs=20e3;
% krok simulacie
dt = 1e-6;
% simulacny cas
Tsim = 20e-3;
% vstupne napatie
us = 100;
% vystupne napatie
uo = 40;
u = [us;0];
% pociatocne podmienky
iL=0;
uC=0;
X=[iL;uC];
% pomerna sirka zopnutia
D=uo/us
% generovanie piloveho priebehu
t=0:dt:Tsim;
% prva moznost
sawt = 0.5+0.5*sawtooth (2*pi*fs*t , 0.5);
% druha moznost
sawt2 =0.5+0.5*(2/pi)*asin(sin(2*pi*fs*t-pi/2));
% plot(t,sawt, t, sawt2)
n=1;
% nepriama eulerova metoda
for t=0:dt:Tsim
% stavove matice
A1 = [(-rL/L),(-1/L);
(1/C),(-1/(C*R))];
B1 = [(1/L),0;
0,0];
A2 = [-(rL/L),(-1/L);
(1/C),(-1/(C*R))];
B2 = [0,0;
0,0];
% jednotkova matica
E = eye(size(A1));
% matice nepriamej eulerovej metody
F1 = inv(E-dt*A1);
G1 = F1*dt*B1;
F2= inv(E-dt*A2);
G2= F2*dt*B2;
u = [us;0];
% porovnavanie piloveho priebehu
% s pomernou sirkou zopnutia
if(sawt(n) < D)
X=F1*X+G1*u;
else
X=F2*X+G2*u;
end
iL(n)=X(1);
uC(n)=X(2);
time(n)=t;
D_graf(n) = D;
% skokova zmena odporu zataze
if(time(n) > Tsim/2)
R=1;
end
n=n+1;
end
% priebehy
subplot(3,1,1)
plot(time(1:1000),sawt(1:1000), time(1:1000), D_graf(1:1000))
xlabel('t [s]');
legend('pila','D');
grid on
subplot(3,1,2)
plot(time,iL)
ylabel('iL [A]');
xlabel('t [s]');
grid on
subplot(3,1,3)
plot(time,uC)
ylabel('uC [V]');
xlabel('t [s]');
grid on
Online simulácia
6.1.4. Zadanie#
Hore uvedený a analyzovaný príklad znižovacieho Buck meniča bol ideálny t. j. bez statických a dynamických strát, ktoré sa menia na teplo. Na Obr. 6.7. môžeme vidieť model meniča, ktorý uvažuje už aj statické straty v podobe parazitných odporov \(r_Q\), \(r_D\), \(r_L\), \(r_C\). Urobte analýzu tohto buck meniča podobne ako pri ideálnom meniči, získajte diferenciálne rovnice pre oba režimy a rovnice zapíšte v maticovom tvare. Následne vytvorte simuláciu pomocou nepriamej Eulerovej metódy v maticovom tvare v prostredí MATLAB. V určitom čase skokovo zmeňte hodnotu záťaže. Priebehy napätí a prúdov stavových veličín a záťaže zobrazte graficky.
Získané výsledky porovnajte s priebehmi ideálneho meniča. Svoje zistenia a výsledky opíšte v závere.
Parametre simulácie: \(u_{in} = 30\,\)V, \(u_{out} = 15\) V, \(R = 5 \,\Omega\), \(L = 500 \,\mu\)H, \(C = 47 \,\mu\)F; \(dt = h = 1 \, \mu\)s, \(r_L = 0.5\,\Omega\), \(r_Q = 0.1\,\Omega\), \(r_D = 0.1\,\Omega\), \(r_C = 0.1\,\Omega\), frekvencia spínania \(f = 20\) kHz, skoková zmena záťaže \(R = 1 \,\Omega\) v čase \(t = 10\) ms, celkový čas simulácie 20 ms.
Poznámka: môžete skúsiť meniť hodnoty parazitných odporov, a tým pádom statické straty v meniči. Ak sa nastavia hodnoty parazitných odporov na hodnotu 0, mali by sme dostať rovnaké rovnice ako pri ideálnom meniči. Ďalej môžete skúsiť vyjadriť a zobraziť v grafe účinnosť meniča (nie je povinné).
Nápoveda: Jedna z možností riešenia je použiť iba druhý Kirchhoffov zákon
pre dve slučky v obvode, každá slučka pre jednu diferenciálnu rovnicu. Pomocou substitúcie môžeme nahradiť výstupné napätie ako \(u_{out} = R \, i_R = R(i_L - i_C) = R(i_L - C\frac{du_C}{dt})\). Ak sa v jednej diferenciálnej rovnici vyskytnú obe derivácie \(\frac{du_C}{dt}\) a \(\frac{di_L}{dt}\), dosadíme druhú diferenciálnu rovnicu do prvej, aby sme sa zbavili druhej derivácie. Máme dve stavové veličiny \(i_L\) a \(u_c\) a preto potrebujeme dve diferenciálne rovnice prvého rádu \(\frac{di_L}{dt} = f_1(...)\) a \(\frac{du_C}{dt} = f_2(...)\) pri jednom režime spínania.