7.4. Trojfázový striedač#
Patrí medzi najrozšírenejšie typy striedačov. Používa sa predovšetkým pre napájanie 3f-AC motorov rôznych pohonov (priemysel, elektromobilita, …), ale aj ako obecný zdroj trojfázového AC napätia (fotovoltické elektrárne, …) a podobne. Obvod striedača je zobrazený na Obr. 7.8, pozostáva z troch polomostových meničov. Záťaž môže byť pripojená do hviezdy, alebo trojuholníka.
V prípade 3f striedača sú riadiace signály výkonových spínačov medzi jednotlivými polomostovými meničmi medzi sebou vzájomne posunuté o \((2/3) \pi\) rad, t. j. \(120°\), a teda aj výstupné napätia a prúdy na RL záťaži sú zájomne posunuté o \((2/3) \pi\) rad, t. j. \(120°\), čím sa v 3f AC motore vytvára točivé magnetické pole.

Obr. 7.8 Trojfázový striedač (hore), možnosti zapojenia záťaže (dole).#
7.4.1. Riadenie#
7.4.1.1. Pevná širka impulzu#
Riadenie pomocou pevnej šírky impulzu je zobrazené na Obr. 7.9. V tomto režime je doba zopnutia jednotlivých spínačov \(\pi\) rad, t. j. \(180°\), pričom riadiace signály výkonových spínačov medzi jednotlivými polomostovými meničmi sú medzi sebou vzájomne posunuté o \((2/3) \pi\) rad, t. j. \(120°\). Takto získame obdĺžnikové priebehy potenciálov \(\phi a\), \(\phi b\), \(\phi c\) medzi jednotlivými vetvami meniča a, b, c a “nulovým bodom” kapacitného deliča s amplitúdou \(U_{dc}/2\). Rozdiel medzi jednotlivými potenciálmi meniča nám vytvára sústavu združených napätí \(U_{ab}= \phi a- \phi b\), \(U_{bc}= \phi b- \phi c\), \(U_{ca}= \phi c - \phi a\). Výsledná sústava fázových napätí má schodový tvar, \(U_a=1/3 (U_{ca}-U_{ab})\), \(U_b=1/3 (U_{ab}-U_{bc})\), \(U_c=1/3 (U_{bc}-U_{ca})\).
Vlastnosti:
jednoduché ovládanie,
vysoké skreslenie,
vysoké rušenie,
nevhodné pre točivé stroje,
vhodné napr. pre počítače a televízory.

Obr. 7.9 Generovanie 3-fázovej sústavy napätí striedačom s plnou šírkou impulzu.#
7.4.1.2. Modifikovaný sínusový tvar#
Priebeh napätia jednej vetvy 3f striedača voči “nulovému bodu” kapacitného deliča pri riadení pomocou modifikovaného sínusového tvaru je zobrazené na Obr. 7.10. Zmena oproti riadeniu s plnou šírkou je v redukcii doby zopnutia jednotlivých spínačov pod hodnotu \(\pi\), teda po dobu menšiu ako \(180°\).
Vlastnosti:
jednoduché ovládanie,
lepšie vlastnosti ako pri pevnej šírke impulzu,
menšie skreslenie (stále dosť vysoké),
vhodné pre jednoduché točivé stroje, počítače, televízory.

Obr. 7.10 Priebeh napätia jednej vetvy 3f striedača voči “nulovému bodu” kapacitného deliča pri riadení pomocou modifikovaného sínusového tvaru.#